ميزان فطريه رمضان 98 - ميزان كفاره رمضان 1398

ميزان فطريه و كفاره رمضان 1398, ميزان فطريه و كفاره رمضان 98, مقدار ميزان فطريه رمضان 98, مقدار كفاره رمضان 98, مبلغ زكات رمضان 98, ميزان فطريه و كفاره ماه رمضان 98, ميزان فطريه و كفاره رمضان 1398
زکات فطره

یک نت ـ میزان فطریه و کفاره روزه ماه مبارک رمضان 98

میزان فطریه و کفاره روزه ماه مبارک رمضان 1398

پس از پایان یافتن ماه مبارک رمضان؛ یعنى در شب عید فطر افرادى که داراى شرایط باشند، باید زکاتى بپردازند که مقدار و موارد مصرف آن خواهد آمد. این زکات به نام زکات فطره خوانده مى شود، افرادى که در شب عید فطر بالغ و عاقل باشد، بنده کسى نباشد و فقیر نباشد، زکات فطره بر آن‌ها واجب است، چنین فردى باید زکات خود و کسانى که در مغرب شب عید فطر نان خور او هستند را بپردازد، مقدار زکات فطره به ازای هر نفر یک صاع که تقریباً سه کیلوگرم است و جنس زکات فطره شامل گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها است.

زمان وجوب زکات فطره از غروب شب عید فطر است و مراجع تقلید، تأخیر پرداخت آن را بعد از نماز عید جایز نمی‌دانند، اما اگر کسی نماز عید را نخواند، باید فطریه را تا ظهر عید پرداخت کند.(۱) ولی اگر دسترسى به فقیر ندارد، مى‌تواند مقدارى از مال خود را به نیت فطره جدا کرده و براى مستحقى که در نظر دارد یا براى هر مستحقی کنار بگذارد و باید هر وقت که آن را مى‌دهد نیت فطره کند.(۲) اما اگر موقعى که دادن زکات فطره واجب است، فطره را ندهد و کنار هم نگذارد، احتیاط واجب (۳) آن است که بعداً بدون اینکه نیّت ادا و قضا کند(به قصد قربت) فطره را بدهد.(۴)

 به مناسبت در پیش بودن عید سعید فطر به میزان پرداخت زکات فطره رمضان ۱۴۴۰ هجری رمضان 1398 هجری شماسی به روایت ۶ مرجع تقلید اشاره می‌شود:

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

مطابق اعلام دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۸ حداقل  ۸ هزار تومان مانند سال گذشته است.

فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. بر اساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ سه کیلو گندم، ۸۰۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به‌ عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هم‌وطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. البته در هر صورت پرداخت حداقل ۸۰۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

بر اساس اعلام دفتر مقام معظم رهبری، مبلغ کفاره‌ یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۲۵۰۰ تومان و کفاره‌ یک روز قضای روزه‌ عمدی، مبلغ ۱۵۰ هزار تومان تومان است.

 

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی

 زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ ۹ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج خارجی، مبلغ ۲۴هزار تومان و برنج داخلی مبلغ ۶۰ هزار تومان است. مردم در انتخاب هر یک از آن ها مخیر هستند. کفاره روزه غیر عمد مبلغ ۳ هزار تومان است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ ۱۸۰ هزار تومان است.

 

آیت‌الله نوری همدانی

فطریه هر نفر سه کیلوگرم گندم یا برنج و یا موارد دیگری که در رساله های عملیه ذکر شده است، می‌تواند باشد، البته بهتر آن است که قوت غالب پرداخت شود. بر اساس قاعده فوق، قوت غالب گندم برای هر نفر ۹ هزار تومان در نظر گرفته شده است و برای کسانی که می‌خواهند قیمت برنج را پرداخت کنند. برنج داخلی حدود ۶۰ هزار تومان و خارجی حدود ۲۴ هزار تومان برای  هر نفر می‌باشد، اما با توجه به تفاوت قیمت در مناطق مختلف به همان قیمت منطقه‌ای محاسبه شود. کفاره در روزه غیر عمد روزانه ۲۵۰۰ تومان و کفاره در روزه عمدی روزانه ۱۵۰ هزار تومان می باشد.

 

آیت‌الله علوی گرگانی

زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب (برای هر نفر سه کیلو) گندم مبلغ ۹ هزار تومان، برنج خارجی قیمت متوسط مبلغ ۲۴ هزار تومان، برنج ایرانی مبلغ ۶۰ هزار تومان است. مردم در انتخاب هر یک از آن‌ها مخیر هستند. کفاره روزه غیر عمد (هر روز) مبلغ ۲۵۰۰ هزار تومان است که باید به‌ صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد (هر روز) مبلغ ۳۰۰هزار تومان است. 

 

آیت‌الله شبیری زنجانی

دفتر حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی، مبلغ ۱۰ هزار تومان را بابت فطریه هر نفر به‌ حساب گندم تعیین کرده است. همچنین این دفتر، مبلغ ۲۵۰۰ تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ ۱۵۰ هزار تومان برای افطار عمدی هر روز تعیین کرده است.

 

آیت‌الله صافی گلپایگانی

مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (۳ کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.کفاره روزه غیر عمدی، برای هر روز، یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام مثل گندم است. کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین، هر کدام یک مد (حدود ۷۵۰ گرم) طعام مثل گندم پرداخت شود. با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهر‌های مختلف، متفاوت است، لذا روزه‌داران عزیز لازم است معادل مقادیر فوق را بر طبق قیمت محل زندگی خود محاسبه نموده و پرداخت نمایند.

پی‌نوشت‌ها:

۱- ر.ک: امام خمینى، سید روح‌الله، توضیح المسائل (محشى)، ج ‌۲، ص ۱۸۰، م ۲۰۲۵، دفتر انتشارات اسلامى، قم، هشتم، ۱۴۲۴ ه‍ ق.

۲-همان، ر.ک: ذیل م ۲۰۳۰.

۳-آیت‌الله بهجت: احتیاط مستحب آن است که بعداً قضا کند، ولى أظهر این است که زکات فطره دیگر بر او واجب نیست، ولى معصیت کرده است؛ آیات عظام گلپایگانى، تبریزى، صافى: بعداً باید بدون اینکه نیت ادا و قضا کند فطره را بدهد؛ همان، ر.ک ذیل م ۲۰۳۱.

۴-همان، م ۲۰۳۱.

موضوع: 

دیدگاه‌ها

خوب ولی نظر امام خامنه ای رو چرا نگذاشتید
دقت بفرمائيد نظر آقا نوشته شده
گندم کیلویی 1280 تومان دولت می خرد آنوقت برای زکات کیلویی 2000 تومان می گیرند ؟
منظورشون خرید آزاد هست نه کلی
تشریف ببرید مغازه یک کیلو گندم بخرید ببینید چنده؟ 1280 خرید دولت از کشاورز است.
سلام نظرت ایه الله خامنه ای که اول از همه بیان شده دوباره مطالعه فرمایید فرمودند 6هزار تومان
البته شما هم مطالعه نکرده اید. اشان 7000 تومان گفته اند
میزان فطریه سال95دریزد چند است
ایا واقعا این فطریه ها به مسکین میرسد و برای انهن غذا می شود طبق دستور قران رسانه ها این موضوع را برای مردم روشن کنن که زوات فطره انها دقیقا چگونه خرج میشور راستش چند نفر را میشناسم تحت نظر کمیته امداد اند ولی اصلا مسکین و یتیم نیستند امیدوارم منظورم را رسانده باشم
اولا شما میتوانید زکات فطر ه سید را به سید فقیر و عام را به هر فقیری خودتان بدهید دوما بنده شخصا اطلاع دارم کفاره روزه را برخی مراجع به شکل کوپن نان به فقرا میدهند تا از نانواییهای مشخص نان رایگان دریافت کنند سوما شما حتی برای خمس هم میتوانید بروید دفتر مرجعتان در مورد پرداخت شخصی آن مذاکره کنید
حتما نباید که به کمیته داده شود اگر خودتان میشناسید فقیری را خودتان اقدام کنید
آیت اله صانعی از بزرگان این مملکت هستند
فطریه را خودت بایدبه مستحقش برسانی به هیچ ارگانی مربوط نمیشه کوتاهی کنی خود باید جوابگو باشی حتما باید دقت کنی بزرگوار
بیچاره کشاورز که گندم رو ازش 1250 میخرن اونم پولشو بعد چند ماه میدن اما فطریه رو 2000 هزار حساب میکنند.
کفاره افطار عمدی برای 1 ماه برای هرنفر چقدر هست البته کمترین قیمتی که علما نظردادند
واسه کفاره روزه غیر عمد باید قضای روزه هم گرفته بشه یا اون مقدار کفاره کافیه ؟ امام خامنه ای
قضای روزه سر جاش باقیه. کفاره هم مربوط به روزه سال قبل میشه که فرد علیرغم توانایی و عدم بیماری قادر بوده قضاش رو به جا بیاره ولی تا قبل رمضان امسال کوتاهی کرده و قضا رو به جا نیاورده. برای هر روزه هم فقط یک بار پرداخت کفاره کافیه یعنی اگه امسال کفاره رو داد ولی تا سال آینده هم قضا رو به جا نیاورد سال بعد بهش کفاره تعلق نمیگیره و فقط قضاش بر گردن فرده.
من دو تا کفاره به گردنم هستش با کار حرام روزه ام باطل شده باید چقدر کفاره بدم
سلام دوستان(برخی) فکر کردن کار سختیه؟ دولت گندم را عمده می خرد شما میتونی بری توباز اگه گندم 1250به قول خودت پیدا کردی فطریه را سه کیلو بگیر بده فقیر و ضرر نکن
سلام براساس فتوای امام سیدعلی خامنه ای (مدظله )واطاعت ازولی امر مسلمین جهان اسلام فطریه رمضان96را به هیئت امنائ مسجد جامع واجارگاه پرداخت خواهیم کرد انشالله تا موجب رضای خداوند قرار گیرد
فطریه 96 براساس نظریه مجتهد موردنظر پرداخت میکنم وهمچنین فطریه کسانی که برعهده بنده حقیر استبه نیت اینکه به مستحق میرسانندانشالله به هیئت امنا مسجد جامع محله وشهرمان می پردازم
چرا ایت الله صانعی اشاره نشده؟؟؟
سلام. اگر قوت غالب هم نان باشه هم برنج ایرانی چجوری حساب میشه.
هرکدام را بدهید، کفایت می کند
ازنظرآقای سیستانی فطریه چقدره؟؟؟
کشاورز بیچاره میتونه گندم را کیلویی 5000تومان بفروشه اگه خودش بخواهد ولی سالی یک کیلو شاید بفروشه اما کلی یکجا ازش می خرند 1280 تومان کدومش خوبه عقل کل ها کسانی که همیشه نازاضی هستید !!!
جرا آقای خامنه ای مبلغ کفاره غیر عمد را اعلام نکردند؟
برای خانواده ای که در عمل ساکن خارج از کشور میباشند ولی دو نفر از اعضا خانواده ماه رمضان را تا حلول شوال در ایران بوده اند فطریه خانواده چگونه باید محاسبه شود ؟
روزه های سالهای قبل که گرفته نشده حکمش چیست چقدر کفاره باید داد ؟به دلیل بیماری که امسال دچارش شده ام دیگه نمیتونم قضا بجا بیارم حدلاقل تا چند سال دیگه نمیتونم بگیرم
روزه های سالهای قبل که گرفته نشده حکمش چیست چقدر کفاره باید داد ؟به دلیل بیماری که امسال دچارش شده ام دیگه نمیتونم قضا بجا بیارم حدلاقل تا چند سال دیگه نمیتونم بگیرم
درمورد روزه های سال قبل سوال پرسیده بودم نظر ایت اله مکارم میخام
همینطوره.ماشاالله همه مجتهدشدن.یعنی کشاورزکه۱۲۰۰گندم میفروشه وخودش نان هم میپزه باید۲۰۰۰تومان پول آردسفیدگندم بده!!؟خوب معلومه هرکی بره اندازه وسعش ۳ساع یابیشتروکمترهرچی میخوره بده به مستحق.
چرا نظر ایت الله سیستانی نیست??
من کشاورزم و گندمی که سال قبل فروختم کیلویی۱۲۰۰تومان و امسال نهایتش نهایتش ۱۳۰۰نه۱۵۰۰باشه حالا ۳کیلو میشه۴۵۰۰ حالا قیمت گندم از کجا گرفته میشه الله اعلم
فقیر؟؟؟الان دیگه ادم نمیتونه فقیرا رو تشخیص بده انقد که دزد زیاد شده من بجاش فطریه خودم و خانوادم رو دادم غدا برای سگها و گربه های خیابانی ,یکسال اینکارو کردم بعدش خواب خوبی دیدم ک توی خواب یه نفر که نمیدونم مرد بود یا زن تشویقم کرد از اچن به بعد هرسال اینکارو میکنم بنظرم توی مملکت ما ,اونا از همه مظلوم تر و فقیر تر هستن
فقیر زیاده ..اگر تهرانی برو اطراف فت و فراوان ریخته... از فطریه ای که برای انسان فقیر تعیین شده نزن بده به گربه و اینا..از جیب خودت بزن..
نظر ایت الله بیات زنجانی چرا نیست؟ هر کی مرجع تقلید خودتون هست میزارید!!
به بعضیا فطریه داره میرسه که درامدشون از منم بییشتر خیلی بیشتر ها اون تو رفاه فقیره
به بعضیا فطریه داره میرسه که درامدشون از منم بییشتر خیلی بیشتر ها اون تو رفاه فقیره
چرا اینقدر گران حساب شده یعنی من برای 5نفر حقوق یکروزم را بدهم ؟!
به نظر شما فلسفه کفاره چیه ؟ یه جور بهره یا سود نیست؟ بنده حس میکنم که اگه مقایسه کنیم ، اینجوری میشه : من به یه نفر بدهکارم و باید یکساله بدهی ام رو بپردازم. اگه نپردازم اون شخص از من یه چیزی به عنوان سود ( کفاره ) طلب کنه . اشتباه می کنم ؟ قیاس مع الفارغه ؟

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.