نحوه تشخیص سن حیوانات

یک نت ـ نحوه تشخیص سن هر یک از حیوانات با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال سن گربه سانان را می توان از جنس و رنگ موهای آن ها تشخیص داد.
محاسبه سن حیوانات

یک نت - چطور میشه سن حیوانات را تشخیص داد؟

برای این که به این سوال پاسخ دهیم، آیا به نظرتان دانستن سن حیوانات اهمیت دارد؟ بله. زمانی که در مورد گونه های مختلف حیوانی مطالعه می شود، دانستن سن آن ها در جمع آوری اطلاعات صحیح بسیار مهم است و می تواند ویژگی های آن ها را نیز به طور دقیق بررسی کند. پس دانستن سن حیوانات اصلاً کار بیهوده ای نیست اما چگونه باید این کار را انجام داد؟

متاسفانه برای همه حیوانات یک روش دقیق و امتحان شده ای وجود ندارد. مثلاً همانطور که در بخش سرگرمی نمناک گفته شده است ممکن است یکی از روش ها برای یک حیوان موثر باشد اما برای سن حیوان دیگر اصلاً کاربردی نباشد. معمولاً برای بعضی از حیوانات عکس برداری از طریق اشعه ایکس انجام می شود تا ساختار اسکلتی درونی آن ها مشخص شود.

این ساختارها شامل نقاط رشدی هستند که می توانند سن تقریبی حیوان را نشان دهند. تشخیص سن بسیاری از پستانداران نخستین با بررسی دندان های حیوان انجام می شود و سرنخ های بصری از روی دندان به متخصصان کمک می کند که سن حیوانات را حدس بزنند.

در بعضی از گونه ها دندان تا یک سن خاص رشد نمی کند و علاوه بر آن دندان پوسیده نیز می تواند نشان دهنده سن بالا در بعضی از حیوانات باشد.

پشم و پوست و خز همچنین سرنخ های خوبی در مورد سن حیوان را در اختیار قرار می دهند. بعضی از حیوانات مانند بعضی از انسان ها هنگام پیری دچار موی سپید و پوست چروکیده می شوند. مثلا اگر یک سگ جوان با یک سگ پیر داشته باشید، می توانید تفاوت آن ها را در ظاهر نیز مشاهده کنید.

چشم ها و گوش ها همچنین ممکن است به پی بردن به سن یک حیوان کمک کند. همزمان که سن حیوان بالاتر می رود، شنوایی آن ها دچار مشکل می شود. بینایی آنها نیز کم کم کاهش پیدا می کند. معاینه بینایی یک سگ میتواند بالا یا پایین بودن سن او را نشان دهد.

موهای گربه سانان هم یکی دیگری است که توسط دانشمندان برای تشخیص سن این دسته از پستاندارن مورد استفاده قرار میگیرد. موهای این دسته از حیوانات به مرور با گذشت سن خشک، شکننده و خاکستری می شوند که این مسئله در تمام گربه سانان از گربه های خانگی تا شیرها و ببرها دیده میشود. موی گربه سانان به مرور با افزایش سنشان بور میشود و نرمی اولیه خود را از دست میدهد.

حدس زدن سن حیوانات دریایی نیز کار سختی است. مثلاً برای ماهی ها معمولاً بر اساس آزمایش استخوان های ریز داخل گوششان می توان سنشان را تشخیص داد که به آن ها اوتیلیت گفته می شود. اوتیلیت ها حلقه هایی شبیه به درخت دارند. متاسفانه اگر بخواهیم این آزمایش را روی ماهی انجام دهیم، ماهی جان خود را از دست می دهد.

هنوز هم دانشمندان در حال تلاش برای کشف روش های جدید برای فهمیدن سن حیوانات هستند. اخیراً دانشمندان یاد گرفتند که می توانند سن نهنگ ها را از طریق خراشیدگی روی پوستشان و آزمایش دی.ان.ای متوجه شوند اما در مورد حیواناتی مثل اختاپوس، حدس زدن سن سخت است زیرا آن ها هیچ استخوانی ندارد و باید فقط بر اساس سایزشان تصمیم گرفت.

متاسفانه سایز بدن حیوانات نیز به طرز وسیعی با یکدیگر تفاوت دارد و علت آن هم عوامل بسیار زیادی است. خوشبختانه محققان مکزیکی اخیراً بخش سفتی را در بالای بدن اختاپوس پیدا کردند که می توانند از طریق آن به سن حیوان دست پیدا کنند.

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.