چگونه اشتباهات همسرم را به او گوشزد کنم؟

یک نت ـ یک فکری در ذهنم رخنه کرده که نمیدانم چه باید کرد. من و همسرم در یک خانواده نسبتا مذهبی به دنیا آمدیم. همسرم، استاد دانشگاه هستند و مرا کاملا آزاد گذاشته‌اند. البته بدون اینکه از اول چیزی به او گفته باشم. پیش من، خودش مراعات حالم رو میکند. اما نمیدانم تاثیر رفتارهای دیگران هست،
 همسر

یک نت ـ یک فکری در ذهنم رخنه کرده که نمیدانم چه باید کرد. من و همسرم در یک خانواده نسبتا مذهبی به دنیا آمدیم. همسرم، استاد دانشگاه هستند و مرا کاملا آزاد گذاشته‌اند. البته بدون اینکه از اول چیزی به او گفته باشم. پیش من، خودش مراعات حالم رو میکند. اما نمیدانم تاثیر رفتارهای دیگران هست، یا دلم نمیخواهد همسرم با حضور من و بدون حضور من، رفتار متفاوتی نسبت به خانمها داشته باشد. البته خودش می‌گوید، من هیچ وقت دست نمیدم. و از هیچ خانمی هم نخواسته پیش وی بی حجاب باشد. اما به خاطر میزان زیاد روابطش با خانمها، یک نوع راحتی در برخوردهاش بوجود آمده؛ و این قضیه اذیتم میکند. وقتی به برادرم گفتم، برگشت گفت: شوهرت مرد فهمیده ای هست. ولی باز هم خوشم نمی‌آید. احساس می‌کنم تاثیر خوبی روی بقیه ندارد.  شوهرم میگوید، مهم نیست روسری داشته باشی یا از چادر استفاده کنی یا اصلا چیزی نذاری. مهم این هست که با رفتارت طوری برخورد کنی که کسی به تو نگاه بد نداشته باشد. دوست نداره آرایش غلیظ داشته باشم یا با مردها بگویم و بخندم. و خودش هم مرد سنگینی هست. اما خب، بقیه مسائل برایش مهم نیست. نمیدانم چه راهکاری باید داشته باشم؟ یک بار با یکی از دانشجوهایش قرار داشت که البته فامیل دورشان بود. خب، من داخل ماشین بودم و همسرم پیاده شد. و دیدم که اون خانم ( با شوهرش آمده بود) با علاقه خاصی دست دراز کرد و خب همسرم دست داد. فوق العاده ناراحت شدم. طوری که الان نسبت به قرارهای دیگه ای که با شاگردانش میزارد چه در دانشگاه چه در خیابون، احساس بدی دارم. برای همین نمیدانم، همرنگ آنها شوم؟ یا سر این مسائل با شوهرش مدام بحث داشته باشم؟

با سلام و عرض تحیت خدمت شما خواهر محترم

مستحضرید که نه بحث مداوم با همسر گزینه مطلوبی است و نه همرنگی با افرادی که رفتاری نابهنجار و غیرشرعی دارند! مدام بحث کردن سبب کدورت، تزلزل در روابط، شکسته شدن حریمها، لجاجت و بی اثر شدن حرف شما خواهد شد. همرنگی با افراد مذکور نیز سبب تعارضات درونی و مذهبی خواهد شد و مشکلی را حل نخواهد کرد.

بنابراین منطقی این است که تا جایی که امکان دارد (بدون تایید رفتار غلط همسرتان) در ارتقاء سطح صمیمیت و احترام میان خود و همسرتان کوشش کنید تا زمینه نفوذ بیشتر شما در ایشان فراهم شود. هرچقدر شما از نفوذ بیشتری برخوردار باشید، تاثیرگذاری بیشتری بر وی خواهید داشت.

سعی کنید در فرصت مناسب، غیر شرعی بودن این کار با این بیان که "شما همسر و مردی مومن، مذهبی، متشخص، دوست داشتنی و...هستید. به نظر من اگر در این زمینه نیز حریم شرع را رعایت کنید، کامل و کاملتر می شوید. باور من به شما دو چندان می شود و از اینکه به خواسته و نظر من توجه می کنی هم ممنونم و هم خیلی خوشحال".

بنابراین از تذکر و جر و بحث کردن خود داری کنید و بجای آن به این فکر باشید که چرایی رفتار وی را بدست آورید؛ که آیا این رفتار را نماد رفتار روشنفکرانه می داند؟ آیا از روی خجالت و رودربایستی این کار را می کند؟ یا اطلاعات مذهبی وی اندک است و...

طبعا همانگونه که اشاره نمودید محیط و فضا نقش تعیین کننده ای در رفتار افراد دارد، لذا سعی شود.

_ تا حد امکان رفت و آمد با افراد مذهبی بیشتر و با غیر مذهبی کمتر شود.

_ به گونه ای برنامه ریزی کنید تا به اتفاق همسرتان حضور در محافل مذهبی، مساجد و نماز جماعت، زیارتگاهها و... افزایش بیابد.

_ همواره برای وی دعا کنید

در پناه خدای متعال موفق باشید

 

افزودن یک دیدگاه جدید