بیوگرافی مورگان فریمن

یک نت ـ مورگان فریمن با سابقه ای طولانی مدت در نقش های مکمل و دوم توانسته بعنوان یکی از قطب های کاراکترهای فرعی در هالیوود خود را تثبيت کند.
مورگان فریمن

یک نت ـ مورگان فریمن (به انگلیسی:Morgan Freeman)(زادهٔ ۱ ژوئن ۱۹۳۷) بازیگر و کارگردان آمریکایی برنده ی جایزه اسکار است.دوران کودکی مورگان فریمن
مورگان فریمن متولد ممفیس در ایالت تنسی است. وی فرزند میم، معلم، و مورگان، آرایشگر است. وی ۳ خواهر و برادر ديگر هم دارد. همچنين بر اساس ازمایش دی ان ای از وی مشخص شد تبار وی نیجریه ای است.

در سن ۹ سالگی مورگان فریمن طی ایفای نقش های اصلی نمایش در مدرسه، تقریبا دوران بازیگری خود را هم آغاز کرد. وی در ۱۲ سالگی در همین زمينه در یک رقابت نمایشی برنده شد و چند اجرای برنامه را نیز در رادیو بر عهده داشت. مورگان فریمن بورسیه دانشگاه ایالتی جکسون را که در زمينه بازیگری به وی اعطا شده بود نپذیرفت و به جایش شروع به خدمت در نیروی هوایی آمريکا بعنوان متخصص راداری کرد.مورگان فریمن با سابقه ای طولانی مدت در نقش های مکمل و دوم توانسته بعنوان یکی از قطب های کاراکترهای فرعی در هالیوود خود را تثبيت کند.
پس از مدتها کسب تجربه در صحنه نمایش و صفحه کوچک تلويزيون، مورگان فریمن با نخستین حضور خود در اثری به اسم زبل خیابانگرد تماشاگران را شوکه کرد و بخاطر همین نقش، نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل سال 1987 شد.وی در فیلم های معروف و پرفروش بسياري بازي کرده که ازجمله میتوان به رستگاری در شائوشنگ، هفت، و دوره های جدید مجموعه فیلم های بتمن (مجموعه فیلم) اشاره نمود.
مورگان فریمن بخاطر بازي در فیلم دختر ميليون دلاری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بوده و همچنين برنده جایزه یک عمر فعالیت هنري گلدن گلوب ۲۰۱۲ است.
مورگان فریمن مجری مستند علمی موفق درون کرمچاله بود که با استقبال همگاني در سراسر دنیا روبرو شد.

چند نکته جالب در مورد مورگان فریمن
√ مورگان فریمن اکثرا در نقش های مکمل نقش آفرینی ميکند.
√ صدای مناسب مورگان فریمن سبب شد تا وی در چند برنامه وظیفه گویندگی هم داشته باشد. مورگان فریمن در برنامه هایی چون جنگ داخلی آمریکایی، مؤسسه فيلم سازي آمریکایی، کاخ سفید و بسياري ديگر از برنامه ها که در بردارنده صنعت فیلم سازی آمريکا بود، گویندگی نموده است .

√ احتمالا برایتان جالب باشد بدانید که مورگان فریمن در سال ۱۳۹۵ در سوگواری عاشورای حسینی در حسینیه الخویی که مربوط به شیعیان نجفی در لندن میباشد ، براي تولید یک مستند حضور پیدا کرد.

√ داستان خدا با مورگان فریمن، یک مجموعه تلویزیونی مستند تلویزیونی است که براي اولین بار در کانال نشنال جئوگرافی در آوریل ۲۰۱۶ منتشر شد. مورگان فریمن در این سریالِ مستند تمام کوشش خود را ميکند تا به مردم نشان دهد که اکثر مذاهب، زندگی بعد از مرگ را چطور تصور ميکنند .
جوایز مورگان فریمن
مورگان فریمن علی رغم این که از بزرگ ترين بازیگران هالیوودی به شمار میرود ، تا به حال صرفا موفق به کسب تنها یک جایزه اسکار نقش مکمل مرد شده است.

۲۰۰۵ - برنده اسکار بازیگر نقش مکمل مرد براي فیلم دختر ميليون دلاری

۱۹۹۵- نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد براي فیلم رستگاری از شاوشنگ

۱۹۹۰- نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد براي فیلم رانندگی براي خانم دیزی

۱۹۸۸- نامزد اسکار بازیگر نقش مکمل مرد براي فیلم مهارت شهرنشینی

۲۰۰۹- نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد براي فیلم شکست ناپذیر

۱۹۹۰- برنده گلدن گلوب بازیگر نقش اول مرد براي فیلم رانندگی براي خانم دیزی

۱۹۹۰- برنده خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین بهترین گروه بازیگری براي فیلم رانندگی براي خانم دیزی همراه با جسیکا تندی

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.