بنر محرمبنر محرمبنر محرمبنر محرم

از علائم کرونا گرفتگی عضلات بدن است

یک نت ـ کوفتگی عضلات و بدن درد جزو علایم کلیدی ابتلا به کروناست؟
گرفتگی عضلات بدن

یک نت ـ درد عضلانی با لمس یا تکان دادن ماهیچه ملتهب بروز پیدا می کند، اما درد مربوط به آسیب دیدگی ورزشی بیشتر در یک عضله خاص ایجاد می شود.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) درد ماهیچه ای ، یکی از نشانه های عفونت ویروس کروناست. در بیانیه سازمان بهداشت جهانی درد و کوفتگی جزو علایم نامتداول و درد و فشار در قفسه سینه جزو علایم جدی طبقه بندی شده است. طبق گزارش منتشر شده توسط WHO در ماه فوریه که در آن علل ابتلا به کووید 19 در چین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده بود، مشخص شد (14.8 درصد) از بیماران مبتلا به کرونا درد مفصل را به عنوان علامت بیماری خود اعلام کردند که تعدادشان نسبت به بیمارانی با علایم تب (87.9 درصد) و سرفه خشک (67.7 درصد) کمتر بود. اگرچه درد عضلانی شایع تر از گلودرد (9/13)، سردرد (13.6) و لرز (11.4) است، اما هنوز نسبت به سایر علایم، مانند خستگی (38.1 درصد) و تنگی نفس (18.6 درصد) کمتر گزارش شده است. ادامه مطلب را در این باره مطالعه کنید :
تشخیص درد

نکته مهمی که در این باره وجود دارد نحوه تشخیص درد ناشی از حمله و عفونت ویروس از درد عضلانی بعد از تمرینات بدنی است. به گفته متخصصان در این مسئله تشخیص تفاوت بسیار دشوار است و برای رسیدن به ریشه درد عضلانی لازم است پرسش هایی در باره تمرینات بدنی اخیر بیمار و علایم عفونی مانند تب، لرز یا سرفه که می تواند به تشخیص کمک کند، مطرح می شود.
توجه به بقیه علایم

مسعود ضیایی استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در همین رابطه به خبرگزاری بهار گفت:« درد عضلانی را ملاک قطعی برای تشخیص کرونا نمی داند. این درد باید در کنار سایر علایم مانند ضعف، بی اشتهایی، تب، سرفه و ... بررسی شود.»
درمان دردهای عضلانی

درد عضلانی ناشی از عفونت ویروس و آسیبی که ویروس به فیبر عضله وارد می کند، بخش بیشتری از بدن را در بر می گیرد و با تحریک پاسخ التهابی موجب آسیب غیر طبیعی به بافت می شود. این درد با لمس یا تکان دادن ماهیچه ملتهب بروز پیدا می کند، این در حالی است که درد مربوط به ورزش یا آسیب دیدگی بیشتر در یک عضله خاص ایجاد می شود. مدت زمان تسکین آن ها هم تفاوت دارد. مشکلات عضلانی طی هفته ها تا چند ماه پس از برطرف شدن عفونت از بین می رود، در حالی که تسکین درد عضلانی ناشی از ورزش دو تا سه روز هم زمان می برد. اما زمانی که صحبت از درد عضلانی ناشی از کووید 19 یا عفونت ویروسی دیگری باشد، نحوه درمان کمی متفاوت است. درد عضلانی پس از انجام تمرینات بدنی با به کارگیری روش هایی مانند قرار دادن کمپرس سرد، غلت زدن، کشش سبک، ماساژ و فعالیت هوازی ساده، کاهش خواهد یافت. استراحت، نوشیدن مایعات، توجه به علایم عمومی و مصرف مسکن هایی مانند استامینوفن یا NSAID (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند آسپرین و ایبوپروفن برای تسکین درد عضلانی ناشی از کرونا توصیه می شود. اما اگر این موارد درد شما را آرام نکرد باید به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید.
منبع: شهر خبر

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.