دستگیری دزد طلا و جواهرات

یک نت ـ سارق آشنا که اقدام به دزدی طلا و جواهرات از منزل یکی از اقوامش کرده بود، توسط پلیس شناسایی و دستگیر شد.
دزد

۱۴ مرداد ماه وقوع یک فقره سرقت منزل در بلوار شهدای صادقیه - خیابان شهیداکرمی به کلانتری ۱۱۸ ستارخان اعلام شد.

با حضور مأمورین کلانتری در محل و انجام تحقیقات از صاحبِ خانه مشخص شد که سارق یا سارقین اقدام به سرقت مقادیر قابل توجهی پول و طلا و ارز به ارزش تقریبی ۴۰ میلیون تومان از منزل مالباخته کردند .

پرونده در پایگاه دوم پلیس آگاهی
با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت منزل و به دستور بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه ۲ تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

با اعلام خبر سرقت منزل به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران ، تیم بررسی صحنه سرقت پایگاه دوم پلیس آگاهی در محل سرقت حاضر و در همان بررسی های اولیه مشخص شد که سرقت بدون هرگونه تخریب انجام شده و سارق یا سارقین با استفاده از کلید اقدام به سرقت کردند .

اظهارات اولیه مالباخته
مالباخته پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی با اشاره به این موضوع که کمتر از دو ساعت در خانه حضور نداشته و سرقت در همین مدت زمان کوتاه انجام شده است ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت :" حدودا ساعت ۱۸:۰۰ جهت انجام خرید ، به همراه اعضای خانواده از خانه خارج شدیم ؛ حدودا ساعت ۲۰:۰۰ زمانیکه به منزل بازگشتیم ، در کمال تعجب با بهم ریختگی وسایل داخل خانه روبرو شدیم ! بلافاصله به محل نگهداری طلا و جواهرات و ... در گاوصندوق داخل یکی از اتاق ها مراجعه و در آنجا متوجه تخریب درب گاوصندوق و سرقت طلا و جواهرات ، پول و ارز داخل آن شدیم " .

تصویر سارق در دوربین های مداربسته
کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با مراجعه به محل سرقت اطلاع پیدا کردند که بالای در ورودی مجتمع محل سکونت مالباخته ، یک دوربین مداربسته پیش بینی شده؛ بلافاصله تصاویر دوربین های مداربسته مورد بازبینی قرار گرفت و کارآگاهان موفق به شناسایی سارق در زمان ورود به مجتمع در ساعت ۱۸:۰۰ شدند .

متأسفانه محل نصب دوربین مداربسته به گونه ای تعیین شده بود که عملا تصویر واضح و روشنی از چهره و صورت سارق در اختیار کارآگاهان قرار نگرفت ؛ از سوی دیگر با بررسی نحوه ی ورود سارق به مجتمع ، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که شخص سارق با اطلاع دقیق از محل دوربین با استفاده از کلید و بدون هرگونه فشار و تخریب ضمن استفاده از کلاه و عینک بگونه ای وارد مجتمع شده که دوربین مداربسته موفق به گرفتن تصویری واضح از چهره او نشده بود.

 

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

شناسایی و دستگیری متهم
با توجه به شواهد و دلایل جمع آوری شده، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که سرقت می بایست توسط فردی آشنا و احتمالا از دوستان یا بستگان مالباخته انجام شده باشد ؛ لذا تحقیقات نامحسوس پلیسی در خصوص شناسایی مظنون از میان افراد مرتبط با مالباخته و خانواده وی در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت .

همزمان با ادامه تحقیقات از سوی کاراگاهان ، تصویر یکی از بستگان مالباخته در اختیار کارآگاهان قرار گرفت که کلاه و عینک استفاده شده در تصویر توسط این شخص بنام مهدی ( ۳۵ ساله ) شباهت بسیار زیادی با کلاه و عینک استفاده شده در صحنه سرقت توسط سارق داشت.

با شناسایی مهدی به عنوان مظنون سرقت ، تحقیقات پلیسی در خصوص ارتکاب سرقت توسط وی در دستور کار قرار گرفت و کارآگاهان با جمع آوری دلایل و قرائن پلیسی اطمینان پیدا کردند که سرقت توسط مهدی انجام شده است ؛ لذا ضمن انجام هماهنگی با مقام قضایی ، مهدی در محل سکونتش در محدوده میدان آزادی دستگیر و پس از انتقال به پایگاه دوم پلیس آگاهی ، در برابر دلایل و قرائن پلیسی به ناچار لب به اعتراف گشود و صراحتا به انجام سرقت و فروش طلا و جواهرات مسروقه در محدوده ی بازار اعتراف کرد .

اعترافات متهم
متهم در اعترافاتش ، در خصوص نحوه ی تهیه کلید منزل مالباخته به کارآگاهان گفت: چند روز پیش از سرقت ، بهمراه مالباخته در یک مراسم عروسی حضور داشتیم؛ بنده به همراه مالباخته دور یک میز پذیرایی نشسته بودیم و مالباخته کُتش را که دسته کلید منزلش نیز داخل جیب آن قرار داشت ، بر روی یکی از صندلی های اطراف میز آویزان کرده بود. در یک لحظه از نبودن مالباخته استفاده کرده و دسته کلیدش را از داخل جیب کتش برداشتم؛ به سرعت از تالار پذیرایی خارج و به یک مغازه کلیدسازی در همان نزدیکی رفته و دسته کلید دومی را برای خودم تهیه کردم. دسته کلید اصلی را بدون آنکه مالباخته متوجه نبودن آن شود، داخل جیب کُت گذاشتم و از فردای آن روز محل سکونت مالباخته را در ساعت های مختلف تحت نظر قرار دادم؛ سرانجام زمان مناسب جهت انجام سرقت را بدست آورده و زمانیکه مالباخته به همراه همسر و فرزندش با خودرو از خانه شده بودند، به سرعت وارد خانه آنها شده و...

سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده، خریدار طلا و جواهرات مسروقه در محدوده بازار تهران شناسایی و متهم پرونده با قرار قانونی روانه زندان شد.

 

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

منبع: مهر

افزودن یک دیدگاه جدید

Fill in the blank.