9 سخنگوی وزارت خارجه ایران (تصاویر)

یک نت ـ مرتضی سرمدی،‌ محمود محمدی، حمیدرضا آصفی، سیدمحمدعلی حسینی، حسن قشقاوی، رامین مهمان‌پرست، سیدعباس عراقچی و مرضیه افخم پیش از این سخنگوی دستگاه دیپلماسی بودند و از امروز جابرانصاری در تریبون سخنگویی به تبیین مواضع این دستگاه می‌پردازد.
jaber-ansari

یک نت ـ پس از آنکه خبر انتصاب مرضیه افخم هشتمین سخنگوی وزارت خارجه به عنوان سفیر جدید ایران در مالزی و اولین سفیر زن جمهوری اسلامی منتشر شد، گزینه‌های متعددی در خصوص جایگزین افخم مطرح شد، در این مدت اخباری منتشر شد از جمله اینکه سید محمدعلی حسینی سخنگوی اسبق وزارت خارجه مشاور وزیر و معاون دیپلماسی رسانه‌ای مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه قرار است عهده‌دار این سمت شود که بعداً این خبر تکذیب شد، بعد از آن خبر تعیین محمدحسن شیخ الاسلامی رئیس دانشکده وزارت امور خارجه برای تصدی این سمت بر سر زبان‌ها افتاد و حتی عنوان شد که سید کاظم سجادپور سفیر اسبق ایران در ژنو و مشاور وزیر خارجه نیز یکی از گزینه‌هاست که هیچ یک از این اخبار تأیید نشد.

روز چهارشنبه ششم آبان ماه بود که از حسین جابرانصاری مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت خارجه به عنوان دیگر گزینه تصدی این سمت نام برده شد و چهارشنبه شب یک مقام مسئول در وزارت خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس انتصاب جابرانصاری به عنوان نهمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی را تأیید کرد.

امروز (یکشنبه) مراسم تودیع و معارفه مرضیه افخم و حسین جابرانصاری سخنگویان سابق و جدید وزارت خارجه است و جابرانصاری از امروز عهده‌دار این سمت می‌شود و مرضیه افخم تا چند هفته دیگر راهی کوالالامپور می‌شود تا به عنوان اولین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران مشغول فعالیت شود و جابرانصاری نیز از این پس در جلوی تریبون سخنگویی به تشریح مواضع دستگاه سیاست خارجی خواهد پرداخت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز شاهد حضور سخنگویانی بوده چون مرتضی سرمدی،‌ محمود محمدی، حمیدرضا آصفی، سید محمدعلی حسینی، حسن قشقاوی، رامین مهمان‌پرست و سید عباس عراقچی.

سرمدی اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی

مرتضی سرمدی اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی بود و پس از آن محمود محمدی در دوران علی اکبر ولایتی و مدتی نیز در ابتدای دوران وزارت خارجه سید کمال خرازی در این سمت ایفای وظیفه کرد. سرمدی در حال حاضر قائم مقام وزارت خارجه است.

 

 

مرتضی سرمدی نخستین سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بود که تا سال 1370 این سمت را برعهده داشت. وی پس از آن معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و همچنین سفیر ایران در لندن شد.

محمود محمدی دومین سخنگو

دومین سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران محمود محمدی بود.

 

 

او در سال‌های 1370 -1377 مشاور وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه بود.

محمدی که دارنده مدرک دکترا در رشته سیاست بین‌الملل از دانشگاه شرق شناسی ناپل ایتالیاست، طی سال‌های 1388-1387 مشاور وزیر امور خارجه بوده و در دوره هفتم نمایندگی آباده در مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار بود و پس از آن هم به عنوان سفیر ایران در الجزایر راهی الجزیره شد. وی در طی سال‌های 1382-1378 نیز عهده‌دار سفارت ایران در تونس بوده است.

حمیدرضا آصفی سومین سخنگو

حمیدرضا آصفی به مدت هشت سال در دوران وزارت سید کمال خرازی و اوایل دوران وزارت منوچهر متکی عهده‌دار این سمت بود.

متولد 1331 تهران و دارنده مدرک دکترای شیمی و از 1377 تا 19 شهریور 1385 سخنگوی دستگاه دیپلماسی دولت‌های خاتمی و احمدی‌نژاد بود و به گفته خودش با سخنگویی زندگی کرده است.

 

 

آصفی در ابتدا استاد دانشگاه بود و مدتی در خبرگزاری جمهوری اسلامی و سپس به عنوان معاون صدا و سیما فعالیت کرد و به پیشنهاد علی‌اکبر ولایتی وزیر خارجه آن زمان و در اوایل 1363 وارد وزارت خارجه شد و هشت سال به عنوان اولین و آخرین سفیر ایران عهده‌دار سفارت جمهوری اسلامی در آلمان شرقی بود، بعد از اتمام دوره سفارت به مدت 4 سال مدیرکل آمریکا و سپس مدیرکل غرب اروپا بود و سپس به مدت پنج سال (72 -1377) به عنوان سفیر ایران در فرانسه فعالیت کرد.

آصفی بعد از هشت سال سخنگویی وزارت خارجه، مدتی معاون کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه بود و پس از آن عهده‌دار سفارت ایران در ابوظبی شد و اکنون در دفتر کارش به نوشتن خاطرات این سال‌ها مشغول است.

و اما چهارمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی سید محمدعلی حسینی   

پس از آصفی سید محمدعلی حسینی حدود دو سال ( 19 شهریور‌ 1385 تا تیرماه 1387) در پشت تریبون سخنگویی به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌داد و مواضع دستگاه سیاست خارجی را تشریح می‌کرد.

 

 

حسینی که دارای مدرک کارشناسی علوم پایه از دانشگاه بنگلور هندوستان و همچنین کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی و دانشجوی کارشناسی ارشد همین رشته است، سوابقی چون پژوهشگر مرکز تحقیقات صنایع دفاع، کارشناس سیاسی نهاد ریاست جمهوری، معاون اداره امور نمایندگی‌های خارجی، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در اردن و همچنین در سوریه، معاون اداره اول خاورمیانه عربی و شمال آفریقا، معاون کمیته اقتصادی لبنان، دبیر شورای مشاورین وزیر، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان، مدیرکل ارزیابی و نظارت، سرپرست معاونت آسیا و اقیانوسیه و معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و سفیر ایران در رم را در کارنامه 25 سال فعالیتش دارد.

پس از حسینی نوبت به حسن قشقاوی رسید و پنجمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز به مدت یک سال و هفت ماه عهده‌دار این سمت بود.

 

 

قشقاوی که فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه شهید بهشتی است دوره سطح حوزه علمیه قم را نیز گذرانده و پیش از تصدی سخنگویی وزارت خارجه به مدت چهار سال 1387-1383 سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد و سفیر آکرودیته در لتونی بوده است. وی در سال‌های 1379-1375 نیز به عنوان سفیر ایران در قزاقستان فعالیت کرده است.

حسن قشقاوی همچنین به مدت هشت سال (دوره چهارم و ششم) نماینده مردم شهریار و رباط کریم بود. وی همچنین مشاور وزیر امور خارجه و کارشناس سیاسی اداره کل غرب اروپا نیز بوده است.

قشقاوی 31 تیرماه 87 به عنوان سخنگو و دستیار ویژه وزیر امور خارجه معرفی و 20 مهر 1388 این سمت را به رامین مهمان‌پرست واگذار کرد و خود عهده‌دار معاونت کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه شد و تاکنون نیز عهده‌دار این سمت است.

رامین مهمان‌پرست ششمین سخنگو

 

 

مهمان‌پرست فارغ‌التحصیل مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است، پیش از اینکه به عنوان ششمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی عهده‌دار این سمت شود، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، معاون مدیرکل اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه، نماینده وزارت امور خارجه در امور مدارس خارج از کشور، سفیر ایران در تایلند، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه بوده است.

پس از آنکه مهمان‌پرست در پی ثبت‌نام در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری از سخنگویی استعفا داد، سید عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه 21 اردیبهشت ماه 1392 با حفظ سمت معاونت، عهده‌دار سخنگویی نیز شد. مهمان‌پرست در حال حاضر سفیر ایران در لهستان (ورشو) است.

 هفتمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی                                                     

سید عباس عراقچی که آذر 1390 پس از بازگشت از ماموریت توکیو به معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه منصوب شده بود، به عنوان معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، رئیس دانشکده روابط بین‌الملل، رئیس اداره اول اروپای غربی، سفیر ایران در هلسینکی و سفیر آکردیته در استونی، مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، معاون پژوهشی دفتر مطالعات، رئیس مرکز مطالعات خلیج فارس دفتر مطالعات، سرپرست نمایندگی ایران در سازمان کنفرانس اسلامی و معاون اداره مجامع اسلامی، منطقه‌ای و غیرمتعهدها در طی سال‌های گذشته فعالیت کرده است.

 

 

او همچنین در دوران دبیری شورای عالی امنیت ملی علی لاریجانی و سعید جلیلی در تیم مذاکره کننده حضور داشته است و در حال حاضر عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای و معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه است.

و در نهایت مرضیه افخم هشتمین و اولین زن سخنگوی وزارت امور خارجه         

افخم در دوران وزرات علی‌اکبر ولایتی معاون اداره اطلاعات و انتشارات و در دوران وزارت سید کمال خرازی مدیرکل اطلاعات و مطبوعات و در دوره وزارت علی‌اکبر صالحی مدیرکل دیپلماسی عمومی این وزارتخانه بوده و قرار است به عنوان سفیر ایران در مالزی و اولین سفیر زن جمهوری اسلامی راهی محل ماموریت شود.

 

جابرانصاری نهمین سخنگو

نهمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه نیز حسین جابر انصاری مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت خارجه است. وی پیش از این سفیر ایران در لیبی و همچنین رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه و خلیج فارس دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه نیز بوده است.

 

جابرانصاری که مدرک کارشناسی خود را از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است.

وی همچنین به عنوان کارشناس در سفارت ایران در دمشق فعالیت کرده است. جابرانصاری همچنین دستیار معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه بوده است.

منبع: فارس

افزودن یک دیدگاه جدید